Czas na naukę gry na gitarze

Nauka gry na gitarze wiadomo nie trwa 4 tygodnie, ale również nie musi być tak zajmująca jak gitarzyści sobie myślą. Jest pare podstawowych zasad, jakie zdecydują czy czasktóry wkładasz na uczenie się grania na gitarze przynosi duże, widoczne z dnia na dzień efekty.

Widząc 12 czy 17 latków uczących się jedynie 4 lata, a „wymiatających” szybciej niż światło, a z drugiej strony całe zespoły, które ćwiczą już od 18 lat, a nawet nie zbliżają się sprawnością do wspomnianych małolatów powstaje pytanie – jaka jest różnica w metodologi ćwiczenia pomiędzy jednymi a drugimi.

Mam nadzieję że pozwolisz, że podzielę się kilkoma mega kluczowymi prawami, które mi samemu wielkorotnie podniosły skuteczność ćwiczeń.

Nie graj tego co już umiesz!

To bardzo kluczowy punkt. Wielka ilość gitarzystów w czasie „ćwiczenia” znaczącą część czasu przeznacza na granie tego co już potrafi. Znane piosenki i chwyty, które juz umią, ulubione zagrywki czy solówki itp.

Jak myślisz, czego się uczysz, kiedy grasz to co już umiesz? NICZEGO! O ile jest na to czas jako czynnik przyjemności z grania i motywowania do dalszej nauki na gitarze to z punktu patrzenia techniki jest to bezużyteczne.

Niewłaściwe ćwiczenia

Twoje rezultaty są zależne od efektywności ćwiczeń, które używasz. Jest to temat rzeka, ale zapamiętaj przynajmniej to, że potrzebujesz pracować nad paroma (przynajmniej dwoma) askektami w jednej chwili.

Pamiętam jak miałem problem, bo moje ćwiczenia szybkiego kostkowania nie dawało żadnych rezultatów. Okazało się, że dodanie równoległego ćwiczenia hammer on i pull off „odblokowało” z pozoru mało związane szybkie kostkowanie i ruszyło do przodu.

Nie jesteś systematyczny

To też niezwykle istotny punkt. Nauka gry na gitarze to proces, a nie jednorazowa czynność.

Tę regułę zaobserwowałem także w mojej własnej przygodzie z gitarą. Kiedy zaplanowałem codzienne praktykowanie określonego ćwiczenia wyniki zaczęły być widoczne z dnia na dzień. (wcześniej ćwiczyłem skokami – np. przez tydzień codziennie potem 2 dni przerwy, potem kilka grania, kolejna przerwa itp).

Mam nadzieję, że będziesz stosował wspomniane wyżej trzy zasady. Ich efektywność jest potwierdzona praktyką. Najlepiej wprowadzać zmiany stopniowo, więc zamiast zmieniać wszystko  w jednej chwili, przyjrzyj się temu co teraz ćwiczysz i zastanów się jak to zmienić, aby zgadzało się z poznanymi właśnie zasadami.

W zależności ile poświęcasz każdego dnia na ćwiczenia, powinieneś zauważyć znaczące rezultaty już po 1 czy 2 tygodniach, a po miesiącu powinna być widoczna naprawdę dużo przemiana.