Znaczenie diety w leczeniu cukrzycy

2019-05-28

W ramach leczenia cukrzycy stosowanie odpowiedniej diety ma kluczowe znaczenie w zatrzymaniu postępu choroby. Odpowiednio dopasowane diety stosowane są już przy występowaniu stanu przed cukrzycowego. Jednocześnie dieta dla cukrzyków jest szczególnie ważna w pierwszym etapie choroby, ale stosowanie odpowiedniej diety w trakcie trwania leczenia cukrzycy pozwala na redukowanie negatywnych objawów choroby.

 

Cukrzyca dotyka znacznej liczby pacjentów na całym świecie. Odsetek chorych jest tak duży, że cukrzyca jest traktowana jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Jest to wynikiem również tego, że czynniki cywilizacyjne jak brak odpowiedniej ilości ruchu, nieodpowiednia dieta czy nadużywanie używek mają istotny wpływ na występowanie cukrzycy w przypadku cukrzycy nabytej. Jednym z problemów w leczeniu cukrzycy jest to, że nie jest choroba uleczalna. Pacjent chory na cukrzycę musi przez całe życie realizować leczenie, gdzie jednym z elementów leczenia jest dieta. Odpowiednia dieta cukrzyka jest szczególnie ważna w pierwszym etapie leczenia choroby. Wówczas dieta ma za zadanie przede wszystkim ustabilizować poziom cukru. Ma to duże znaczenie w kontekście odpowiedniego dopasowania dawek stosowanych leków, co obejmuje dawki podawanej insuliny. Jednocześnie ustabilizowanie poziomu cukru powala na zapewnienie znacznie wygodniejszych dla pacjentów metod leczenia.

 

Leczenie cukrzycy

W ramach leczenia cukrzycy stosowane są dwie metody. Po pierwsze są to metody farmakologiczne, które opierają się na podawaniu pacjentom różnych leków, które są odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Natomiast drugi rodzaj metod leczenia cukrzycy to leczenie niefarmakologiczne. Takie leczenie to odpowiednio dopasowana dieta cukrzyka, która pozwala na kontrolowanie, a nawet obniżenie poziomu cukru we krwi. W ramach leczenia niefarmakologicznego pacjentom zaleca się również aktywność fizyczną. Jednocześnie stosowanie diety jest pierwszym etapem leczenia cukrzycy. Diety stosowane są również powszechnie w stanie przed cukrzycą, gdzie możliwe jest jeszcze zahamowanie rozwijania się cukrzycy. Im dłużej można stosować diety w leczeniu cukrzycy, tym jest to korzystniejsze dla pacjenta, którego nie trzeba obciążać podawaniem leków.  

 

Cele stosowania diety cukrzycowej

Dieta dla cukrzyków podobnie jak aktywność fizyczna mają na celu zapewnienie poprawy przemiany materii, która dotyczy gospodarki węglowodanowej. Celem diety jest zapewnienie obniżenia poziomu cukru we krwi. Jest to kluczowy element leczenia chorych na cukrzycę, gdyż dla pacjentów najbardziej niebezpieczne są bardzo silne skoki poziomu cukru we krwi. Dotyczy to zarówno bardzo silnych spadków poziomu cukru we krwi jak też bardzo intensywne wzrosty poziomu glukozy we krwi. Takie stany mogą prowadzić zarówno do pogarszania się stanu zdrowia, gdy występują one regularnie. Skoki poziomu cukru we krwi mogą również prowadzić do śmierci w przypadku braku odpowiednio szybkiej reakcji. Bardzo ważne jest z tego powodu ustabilizowanie poziomu cukru we krwi na bezpiecznym i stałym poziomie.