Kiedy warto zdecydować się na porcelanowy aparat na zęby?

2018-11-28

Aparaty ortodontyczne stałe można podzielić na te metalowe oraz estetyczne, czyli kosmetyczne, do których zaliczają się również aparaty porcelanowe. Kiedy warto zdecydować się na aparat z porcelany?

 

Najmniej zapłacimy za leczenie ortodontyczne z użyciem aparatów metalowych. Do wyboru są jednak też bardziej atrakcyjne wizualnie modele, w tym porcelanowy aparat na zęby http://dobryortodontawarszawa.pl/aparat-na-zeby-porcelanowy.php, który wykonany jest z wysokiej jakości ceramiki, podobnej jak ta stosowana do koron zębowych czy licówek.

 

Za aparat z porcelany trzeba zapłacić więcej, ale i tak tego rodzaju aparaty są chętnie wybierane. Kiedy warto zdecydować się na porcelanowy aparat na zęby?

 

Aparat porcelanowy – co warto o nim wiedzieć?

Porcelanowe aparaty na zęby są doskonałą alternatywą dla aparatów metalowych. Ich zamki, które naklejane są na zęby, są wykonane z porcelany, czyli z wytrzymałej, niepodatnej na przebarwienia ceramiki, która ma podobny, mlecznobiały kolor oraz połysk do szkliwa zębowego.

 

W porównaniu do aparatów metalowych wielkość zamków w aparatach porcelanowych jest nieco większa. Nie wpływa to jednak na profil twarzy.

 

Takie aparaty wybierane są głównie przez osoby, którym zależy na bardziej estetycznym efekcie w trakcie leczenia. Działają podobnie jak aparaty metalowe i można nimi leczyć różne rodzaje wad.

 

W użyciu można znaleźć dwa główne rodzaje aparatów porcelanowych, a mianowicie:

·        aparaty ligaturowe – posiadają ligatury, czyli specjalne gumki, które przytrzymują łuk zębowy w miejscu, ligatury wymagają regularnie wymiany podczas wizyt u ortodonty

·        aparaty bezligaturowe, samoligaturujące (typu Damon) – ich zamki mają specjalne zatrzaski, które przytrzymują w miejscu łuk zębowy i nie ma potrzeby stosowania ligatur

 

Aparaty bezligaturowe są droższe od ligaturowych. Różnią się też metodą leczenia. Te bez ligatur nie wymagają tak częstych wizyt w gabinecie i pozwalają na szybsze uzyskanie oczekiwanego efektu leczenia.

 

Pod kątem estetyki aparaty ligaturowe wymagają wymiany gumek na nowe, ponieważ z czasem ulegają one przebarwieniu. Z kolei te bezligaturowe nie mają gumek, ale efekt estetyczny zależny jest od typu aparatu. Najlepiej, aby zamki były wykonane w całości z porcelany i nie miały metalowych elementów przyciągających wzrok.

 

Kiedy warto wybrać porcelanowy aparat na zęby?

Zasadniczo, porcelanowy aparat na zęby to najlepszy wybór dla osób, którym zależy na tym najbardziej estetycznym efekcie, jak wspomnieliśmy już wcześniej.

 

Chętnie decydują się na nie osoby z większymi, przyciągającymi wzrok wadami zgryzu. Stosując aparat metalowy, przyciągałyby wtedy jeszcze bardziej uwagę innych. Dzięki zastosowaniu aparatu mniej widocznego wada także w procesie leczenia nie pozostaje tak zauważalna.

 

Także porcelanowy aparat na zęby jest popularny wśród osób dorosłych – głównie tych, które pracują z klientem i zależy im na bardziej profesjonalnym wyglądzie.

 

Ile zapłacimy za porcelanowy aparat ortodontyczny?

Koszty związane z założeniem aparatu porcelanowego zależne są od szeregu różnych czynników, w tym między innymi od producenta aparatu oraz polityki cenowej gabinetu.

 

W większość przypadków porcelanowy aparat na zęby to wydatek rzędu od 1500 do nawet 2800 złotych za jeden łuk zębowy, zatem przy założeniu go na dwa łuki trzeba liczyć ten koszt podwójnie.

 

Cenę można nieco obniżyć, gdy zamiast kilku zamków porcelanowych wykorzysta się zamki metalowe. Są one najczęściej zakładane na „czwórki” i „piątki” albo tylko na „piątki”, które są mniej widoczne. To pozwala na obniżenie kosztu o kilkaset złotych.

 

Można założyć także porcelanowy aparat na zęby tylko na górny łuk, natomiast aparat metalowy na łuk dolny, gdy jest on mniej widoczny.